اخبار

کاهش قیمت سنگ آهن به دلیل افزایش ذخایر بنادر چین

کاهش قیمت سنگ آهن به دلیل افزایش ذخایر بنادر چین

قیمت سنگ‌آهن وارداتی چین در ماه ژوئن به کمترین میزان در دو ماه اخیر رسیده است. این کاهش به دلیل کاهش تولید فولاد خام در بحبوحه تقاضای فولاد ولرم، کاهش حاشیه سود و کاهش کربن بود. کاهش 1.4 درصدی در تولید فولاد خام طی ژانویه تا مه 2024 مشاهده شد در حالی که انتظار میرود آمارهای ژوئن منتشر شود. جریمه سنگ‌آهن Fe62 درصد، CFR چین، 9 درصد یا 11 دلار در هر تن در مترمربع کاهش یافت و به 107 دلار در تن (118 دلار در تن) رسید.

 کارخانه‌های فولاد عمدتاً سنگ‌آهن را بر اساس نیاز خریداری می‌کنند و کارخانه‌ها تمایلی به ذخیره سازی ندارند. به این ترتیب، موجودی سنگ‌آهن در بنادر بزرگ چین در 20 ژوئن نسبت به هفته قبل به 146.95 میلیون تن (میلیون تن) افزایش یافت. موجودی انبارها در 23 می 144.65 میلیون تن ارزیابی شده بود.

 با توجه به اینکه واردات سنگ‌آهن ایران بسیار کم است اما تغییرات قیمت جهانی می‌تواند یک معیار مقایسه برای قیمت‌گذاری داخلی باشد. این وضعیت می‌تواند فشار قیمتی بر تولیدکنندگان داخلی وارد کرده و باعث تثبیت یا کاهش قیمت‌ها شود تا از نظر رقابتی در بازار داخلی و جهانی باقی بمانند. 

اگر هزینه تولید فولاد در سایر کشورها به دلیل کاهش قیمت سنگ‌آهن کاهش یابد، تولیدکنندگان فولاد ایرانی باید به منظور حفظ رقابت‌پذیری، قیمت‌های خود را تنظیم کنند. این موضوع می‌تواند به رقابت‌پذیری بهتر محصولات فولادی ایرانی در بازار جهانی کمک کند یا حتی سهم بازار را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *