اخبار

بحران در میلگرد

صنعت فولاد همچنان دچار مشکلات متعددی از جمله قطعی برق و افزایش سهمیه‌بندی‌ها می‌باشد که  تولید فولاد، به ویژه شمش را تا حد زیادی کاهش داده است. از این رو، در هفته جاری کمترین میزان عرضه شمش در بازار بورس کالای ایران از ابتدای سال جاری مشاهده شد. در این هفته، تنها ۹۹ هزار 325 تن شمش عرضه شد و نهایتاً ۵۰.۴ درصد از این میزان به فروش رسید. میانگین قیمت معاملات شمش در رینگ فیزیکی به ۲۲ هزار و 822 تومان رسید که در مقایسه با هفته گذشته ۰.۷ درصد افزایش داشت.

در نهایت قیمت شمش با لحاظ کردن هزینه‌های بورس و حمل ۸۰۰ تومانی از محل تولید تا درب کارخانه‌های نورد، به حدود ۲۶ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم می‌رسد که با توجه به کمبود نقدینگی و کاهش تقاضایی که کارخانه‌های تولیدی میلگرد با آن روبرو هستند، خرید آن با این قیمت توجیه اقتصادی ندارد. علاوه بر این در فصل‌های بهار و تابستان، تقاضا برای میلگرد و سایر مقاطع طویل به اوج می‌رسد. بنابراین انتظار می‌رفت که تقاضا در بازار صنعتی افزایش یابد؛ اما به خاطر رکود در بخش مسکن و ساخت‌وساز، مشتریان کمتری برای این مقاطع وجود دارد و این امر منجر به کاهش معاملات در بازار فیزیکی شده است.

ارزیابی‌های تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران در 20 تیرماه نشان می‌دهد که در این روز بیش از ۲۷۷ هزار تن انواع میلگرد عرضه شد که تنها حدود ۲۹ هزار و ۳۸۸ تن میلگرد به فروش رسید. میانگین قیمت معاملات میلگرد در تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران به ۲۵ هزار و ۸۶۴ تومان رسید که نسبت به هفته قبل، ۰.۵ درصد افزایش داشته است. نتایج حاکی از آن است که در معاملات دیروز، تنها ۱۰.۵ درصد از میلگردهای عرضه‌شده به فروش رسیده‌اند. این رقم پایین‌ترین میزان معاملات از ابتدای سال جاری تاکنون محسوب می‌شود.

کاهش رقابت و معاملات منجر به ادامه افزایش قیمت‌ها شده که نیاز به بازنگری و بررسی دارد. از آنجا که در بازار داخلی تقاضای چندانی برای محصولات فولادی، به‌ویژه مقاطع طویل، وجود ندارد و این بخش با مشکلات متعددی مواجه است، تقویت راه‌های صادراتی و تسهیل قوانین فروش بین‌الملل می‌تواند به‌عنوان یک راهکار موثر و نجات‌دهنده برای این بخش عمل کند. اما اطلاعات و آمار منتشر شده بیان‌گر این است که صادرات نیز در وضعیت مناسبی نیست و درآمدهای ارزی حاصل از صادرات فولاد ایران در سه‌ماهه اول سال جاری ۴۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است. به طور کلی، صادرات محصولات فولادی تا این مقطع از سال نسبت به مدت مشابه سال قبلی، کاهش ۲.۴ درصدی را نشان داده است.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

کد خبر: 042101

تاریخ: 21 تیرماه 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *