اخبار

افزایش قیمت شمش در بورس کالا

افزایش قیمت شمش در بورس کالا

پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و افت انتظارات تورمی، قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد تا حدی کاهش یافت. با این حال قیمت‌های آهن اسفنجی و شمش در بازار فیزیکی بورس کالای ایران روند صعودی را نشان دادند. همچنین تعطیلی هفته آینده باعث شد تقاضا برای شمش در تاریخ ۱۸ تیرماه افزایش یابد و حدود ۷۳ درصد شمش‌های عرضه شده معامله شود. شرایط رکود در بازار فولاد به دلیل قطعی برق، محدودیت نقدینگی و کمبود تقاضا تا پایان مردادماه ادامه خواهد داشت و پس از آن باید منتظر تصمیمات دولت جدید باشیم.

از اوایل خردادماه امسال، صنعت فولاد با رکودی سنگین مواجه شده است. در حالی که قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد افزایش می‌یابد، میزان تقاضا روند کاهشی دارد. با شروع فصل گرما، مسئله قطعی برق و سهمیه‌بندی برق در صنایع مادر، از جمله صنعت فولاد، مطرح می‌شود. این موضوع باعث شده که واحدهای احیای مستقیم و کارخانه‌های تولید شمش با مشکل قطعی برق دست‌وپنجه نرم کنند و میزان خاموشی‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است. به همین دلیل، تولید آهن اسفنجی کاهش یافته و به تبع آن، واحدهای تولیدی شمش نیز با چالش مواجه شده‌اند و میزان تولید و عرضه شمش در بورس‌کالا کاهش یافته است. علاوه بر این، واحدهای فولادی با مشکل کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند و بسیاری از تولیدکنندگان مقاطع فولادی نمی‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تأمین کنند.

در این میان پس از مشخص شدن نتایج انتخابات، نرخ ارز روند کاهشی را در پیش گرفت  و این مسئله منجر به افت قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد شد. در همین حال، روز شنبه 16 تیرماه، رینگ فیزیکی بورس‌کالا ۲۷۷ هزار تن آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه زنجیره فولاد را عرضه کرد. تقاضا برای این محصول ۰.۴ برابر عرضه بود که در نهایت منجر به فروش ۲۸ درصد از این میزان با قیمت متوسط ۱۲ هزار و ۱۳۱ تومان به ازای هر کیلوگرم شد و در واقع قیمت پایه آهن اسفنجی نسبت به هفته گذشته 0.03 درصد افزایش یافت. علاوه بر این اطلاعات معاملات روز دوشنبه 18 تیرماه نشان می‌دهد که در بورس کالا بیش از 99 هزار و 325 تن شمش به معرض فروش گذاشته شد. با توجه به تقاضایی که 1.7 برابر عرضه بود، حدود 73 درصد از این شمش‌ها معامله شدند. میانگین قیمت وزن‌دار شمش در این روز 22 هزار و 822 تومان به ازای هر کیلوگرم بود که نسبت به هفته گذشته افزایش 0.7 درصدی را نشان می‌دهد ولی با این وجود قیمت محصولات فولادی به روند کاهشی خود ادامه دادند.

در واقع بخش فولاد در بازار داخلی کشور گرفتار رکودی سنگین شده‌است و این موضوع فعالگران در این صنعت را به سمت صادرات به بازارهای بین المللی سوق می‌دهد. با انتخاب دکتر پزشکیان به عنوان رئیس جمهور امید تازه‌ای به وجود آمده تا قوانین و مقررات پیچیده مرتبط با صادرات بازنگری شوند و مسئله‌ی تحریم‌ها حل و فصل گردد.

منبع خبر: دنیای اقتصاد

کد خبر: 041901

تاریخ: 19 تیرماه 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *