اخبار

ادامه‌دار بودن ابهام در وضعیت بورس طی روزهای آینده

ادامه‌دار بودن ابهام در وضعیت بورس طی روزهای آینده

بورس در این هفته به شدت تحت تاثیر فضای انتخاباتی قرار گرفته و شرایطی را تجربه می‌کند که بیشتر متکی بر فضای انتخاباتی بوده و تحلیل آن دشوار است. تحلیلگران بازار سرمایه، وضعیت بورس را تا جمعه (زمان برگزاری دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری) غیرقابل تحلیل دانسته‌اند.

بورس در روز شنبه، اولین روز معاملاتی هفته، در ابتدا مثبت بود اما به تدریج در روز یکشنبه کاملاً منفی شد و ارزش معاملات خرد دیروز باز هم کمتر از ۳ هزار میلیارد تومان بود، تحلیلگران معتقدند تا زمانی که ارزش معاملات خرد به بیش از ۵ هزار میلیارد تومان نرسد، نمی‌توان انتظار روند مثبتی داشت، بنابراین نمی‌توان هیچ اظهارنظر قطعی کرد تا وضعیت انتخابات روز جمعه مشخص شود. به طور کلی، فضای ابهام‌آلودی تا جمعه و روشن شدن نتایج انتخابات ادامه خواهد داشت.

برخی نمادهای شاخص‌ساز و با ارزش بازار بالا تغییراتی داشتند و دیروز شاخص بورس کمی مثبت شد، اما شاخص هموزن هیچ رشدی نداشت و به طور جزئی منفی بود. هرچند ۶۰ درصد از نمادها سبزپوش بودند، ارزش معاملات پایین بود و بیشتر خروج سرمایه صورت گرفت. دیروز بیشترین میزان نقدینگی وارد شده مربوط به صندوق‌های درآمد ثابت با ۲۷۰ میلیارد تومان بود که نشان می‌دهد نرخ صندوق‌های درآمد ثابت جذاب است و سهامداران تداوم فضای ابهامات در شرایط فعلی را برآورد کرده‌اند. از طرفی، دومین ورود پول حقیقی حدود ۳۱ میلیارد تومان به صندوق‌های اهرمی بوده که این صندوق مخصوص سرمایه‌گذارانی است که انتظار دارند بعد از اعلام نتایج انتخابات، بورس از وضعیت رکود خارج شود. بنابراین، حجم نقدینگی و ورود پول حقیقی به این دو نوع صندوق‌ها نشان‌دهنده ذهنیت متفاوتی است اما با توجه به اینکه میزان ورود پول حقیقی به صندوق‌های با درآمد ثابت تقریباً ۹ برابر صندوق‌های اهرمی بوده، فعلاً فضای ابهام‌آلود غالب است و با وجود رشد خزنده دلار در سامانه نیما هنوز استقبالی از صنایع کامودیتی‌محور مشاهده نشده و انتظار می‌رود در روزهای آینده همین روال ادامه یابد.

در دور دوم انتخابات دو نامزد حضور دارند که نظرات کاملاً متفاوتی در مورد بورس دارند. به نظر می‌رسد بورس به یکی از آنها تمایل بیشتری دارد و اگر او رئیس‌جمهور شود، دست‌کم ابتدای هفته آینده بازار مثبتی خواهیم داشت. در مقابل، بازار به نامزد دیگر نظر مثبتی ندارد و انتخاب وی باعث می‌شود دست‌کم در ابتدای هفته روندی منفی بگیرد. اما به طور کلی تا زمانی که سیاست‌های این افراد مشخص نباشد و تیم اقتصادی معرفی نشود، روند میان و بلندمدت شاخص مشخص نخواهد بود و تا آخر هفته به همین صورت ادامه خواهد داشت. فضای کنونی تحلیل‌پذیر نیست و کاملاً انتخاباتی شده است. باید دید در ادامه نتایج انتخابات، بازار را به چه سمتی در کوتاه‌مدت خواهد برد.

کد خبر: 041202

تاریخ: 12 تیر 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *